Elliott Erwitt
Donna Gustafson (ed., text), Andrés Mario Zervigón (ed., text), S. M. Miller (text), J. Tulovsky (text) 
Rudolf Holtappel, Bernd und Hilla Becher, Joachim Brohm, Jitka Hanzlová, Stiftung Situation Kunst (ed.), Silke von Berswordt-Wallrabe (text), Maria Spiegel (text,) Heinz Liesbrock (text), Irina Lammert (text), Katharina Zimmermann (text)
Gian Butturini, Martin Parr (ed., text), Allen Ginsberg (text)
Kolumba Museum (ed.), Stefan Kraus (ed., photos), Katharina Winnekes (ed.), Ulrike Surmann (ed.), Marc Steinmann (ed.), Steffen Missmahl (Gestaltung)
Philippe Halsman, Anna Feldhaus (ed., text)
Enrique Metinides, Trisha Ziff (ed.)
Thomas Kempas (ed.), Karl Steinorth (text)
Sylvie Meunier (ed.), Patrick Tourneboeuf (ed.)
William Eggleston, Michael Almereyda (text), Lloyd Fonvielle (text), Greil Marcus (text), Amy Taubin (text), Kristine McKenna (interview)
William Eggleston, Richard B. Woodward (text), Amy Pastan (ed.), Constance Sullivan (Smithsonian series ed.)
Willaim Eggleston, Lloyd Fonvielle (preface), Mai-Loan GAUDEZ (Book Design), Duncan WHYTE (Design), Gerhrad STEIDL (Design)
Milli Bau, Julica Norouzi (ed.)
Kikuji Kawada, Rei Matsuda (afterword)
Seydou Keita, Andre Magnin (ed., text), Youssouf Tata Cissé (text)
Haubitz+Zoche, Christian LANGE, Ibrahim ÖZTAS (Book Design)
Chris Steele-Perkins, Richard Smith (text)
Jörn Dege (ed.), Mathias Zeiske (ed.), Helmut Völter (text), Marcel Beyer (text), Marcel excerpts from works by Jean Baptiste LAMARCK, Luke HOWARD, Johann Wolfgang GOETHE, John RuUSKIN, Gerard Manley HOPKINS, William
Juan Rulfo, Andrew Dempsey (text), Paulina Millán (text), Víctor Jiménez (text), Jorge Cepeda (text)
Xavier Miserachs, Ramon Pez, Laia Abril
Shomei Tomatsu, Osamu Fukunaga (forword), Kikuji Kawada (text), Eikoh Hosoe (text), Daido Moriyama (text), Junji Teraguchi (text), Hiromi Kojima (text)
Jean-Marie Donat Collection, Jacinto Lageira (post face)
Willy Fleckhaus, Michael Buhrs (ed.), Petra Hesse (ed.), Hans-Michael Koetzle (text), Carsten Wolff (text)
Latif Al Ani, Morad Montazami (text), Tamara Chalabi (text), Shwan Ibrahim Taha (foreword)
Andy Warhol, Reuel Golden (ed.), Richard B. Woodward (text)
Thomas Hoepker, Wolf Biermann (text), Günter Kunert (text), Eva Windmöller (text)
Thomas Hoepker (photos, text), Elliott Erwitt (pre-face)
Ed van der Elsken, David Campany (ed., text), Hripsimé Visser (text), Nan Goldin (text)
Arne Reimer, Ulf Erdmann Ziegler (essay)
Kalev Erickson, Ed Jones (text), Timothy Prus (text)
Dorothea Lange, Robert Coles (essay), Therese Heyman (afterword)
Fred Herzog, Hans-Michael Koetzle (ed.) Jeff Wall (ed.), David Campany (text)
Fred Herzog, Claudia Gochmann (text), Sarah Milroy (text), Jeff Wall (text), Douglas Coupland (text)
Andreas Feininger, Thomas Buchsteiner (ed.), Otto Letze (ed.)
Emil Schulthess, Emil Egli (text), Heini Hediger (text), Peter Fuchs (text)
Stefan Moses, Hans Georg Puttnies (preface)
Peter H. Fürst, Marc Boucherie (ed.)
Ute Mahler (ed.), Kunsthalle Rostock (ed.), Andreas Krase (text), Anja Maier, Ulrich Ptak (text), Thomas Winkler (text)
Klaus Eschen, Christiane Landgrebe (text), Egon Bahr (foreword)
Collette Urbajtel, Susana Santoyo (ed)
Hans-Peter Feldmann (ed.)
Joaquim Paulo (ed.), Julius Wiedemann (ed.)
Joaquim Paulo (ed.), Julius Wiedemann (ed.)
Joaquim Paulo (ed.), Julius Wiedemann (ed.)
Robbie Busch (ed.), Jonathan Kirby (ed.), Ed Julius Wiedemann (ed.)
Sune Jonsson, Val Willaims (text)
Charlotte Cotton (text), Carlos Gollonet (text), Bruce Davidson (text), Fits Gierstberg (text), Francesco Zanot (text)
Johan Van der Keuken, Lely Van der Lely (text)
Garry Winogrand / Peter Lindbergh, Ralph Goertz (ed., text), Joel Meyerowitz (text)
William Eggleston, Alexander Nemerov (ed.), Eudora Welty, Katy HOMANS (Book Design)
Manfred Heiting (ed.), Kaneko Ryuichi (text), Satomi (essay), Duncan Forbes (essay), Manfred Heiting (essay), Mitsuda Yuri (essay), Lizawa Kotaro (essay), Shirayama Mari (ess
René Burri, Hans Ulrich Obrist (preface), Philipp Keel (text) und Hans-Michael Koetzle
Hans-Peter Feldmann (ed.), Christian Hansen (ed.)
Simon Baker (ed.), Shoir Mavlian (ed.)
Christer Strömholm
Jean Charles Blanc, Atiq Rahimi (text)
Pablo Ortiz Monasterio (de.), Rufino Tamayo
Petra Giloy-Hirtz (ed.), Dennis Hopper
Boris Mikhailov, Francesco Zanot (text)
Vitas Luckus, Lithuanian Art Museum (ed.), Margarita Matulyè (text) and Tatjana Luckiené-Aldag
Dennis Hopper, Michael Schmeling (ed.)
William Eggleston
Johan Van der Keuken
Hans-Michael Koetzle (ed.), Gabriel Bauret (text), Christoph Schaden (text), Thomas Wiegand (text), Michael Ebert (text), e.a.
David Campany (ed.)
William Eggleston
Heinrich Böll (ed., text), C. Hargesheimer
Reinhold Mißelbeck (ed.), C. Hargesheimer
Angelika Muthesius (ed.), C. Hargesheimer
Reinhard Matz (ed.), Wolfgang Vollmer (ed.)
Hajo Steinert (ed,), C. Hargesheimer
Hajo Steinert (ed.), C. Hargesheimer
Bodo von Dewitz (ed.), Kerstin Stremmel (text), Reinhard Matz (text), u.a.
Akio Nagasawa (curator, foreword), Noi Sawaragi (text), Marc Feustel (text)
Heinrich Theodor Grütter (ed.), Stefanie Grebe (ed.), Heinrich Böll (text)
William Burroughs, Patricia Allmer (ed.), John Sears (ed.)
Shomei Tomatsu, Leo Rubinfien (text, ed.), John Junkerman (ed.), Andrew SLOAT (Book Design)
Enrique Metinides, Véronique Ricardoni (ed.), Sybren (SYB) KUIPER (Book Design)
Saul Leiter, Brigitte Woischnik (ed.), Ingo Taubhorn (ed.)
Martin Parr (ed.), Gerry Badger (ed.)
Martin Parr (ed.), Gerry Badger (ed.)
Martin Parr (ed.), Gerry Badger (ed.)
David Smith, Rosalind E. Krauss (Introduction), Joan Pechner (Essay)
Horacio Fernandez (Ed.)
Manfred Heiting (ed.), Thomas Wiegand (text)
Manfred Heiting (ed., text), Thomas Wiegand (text), Ute Brüning (text), Sebastian Fitzner (text), Janos Frecot(text), Thomas Friedrich (text), Birgit Hammers (text), Virginia Heckert (, Roland Jaeger (text), Enno Kaufhold (text), Hanna Koch (text), Dorothea Peters text), Patrick Rössler (text), Rolf Sachsse (text), Rain
Zofia Rydet, Zofia Rydet Foundation (ed.)
Ivan Vartanian (ed.), Ryuichi Kaneko (essay)
Gordon Parks
Malick Sidibe (Sidibé)
Cynthia Young (Ed.), Guy Davenport (Ed.)
Dirk Alvermann
Thelma Golden (ed.), Deborah Willis (text), Cheryl Finley (text)
Eugene Richards, Charles Bowden (ed.)
Lucien Clergue (photos, foreword), Eva-Monika Turck (ed., text), Paul Andreu (text)
Jerry Berndt, Maik Schlüter (ed., text, Felix Hoffmann (ed., text), Susanne Holschbach (text), Kathrin Peters (text)
Gunnar Smoliansky, Gerry Badger (text), Marie Lundquist (text)
Ulrike Schneider (ed.), Rolf Sachsse (text), Inka Schube (text), Ulf Erdmann-Ziegler (text), Heinrich Riebesehl (text)
Arno Fischer, Elke aus dem Moore (ed.), Matthias Flügge (text)
David Bailey
Ralf-Peter Seippel (Ed.)
Irving Penn, Alexander Liberman (text)
André Kertész, Michel Frizot (ed.), Laure Wanaverbecq (ed.)
Helen Levitt, Walker Evans (text)
Willy Ronis, Markus Müller (ed.)
Achim Heine (Ed.), Rebekka Reuter (Ed.), Ulrike Willingmann (Ed.)
Barbara Hitchcock (Ed.), Steve Crist (Ed.)
Helmut Newton
Helmut Newton
Timm Rautert
Juliet Hacking (ed.)
John Maloof (Ed.), Geoff Dyer (Ed.)
Pentti Sammallahti, Kristoffer Albrecht (Ed.)
William Eggleston, Mike Holborn (ed.), Thomas Weski (text)
Ralf-P. Seippel (Ed.)
Elke aus dem Moore (ed.), Inka Schube (Textbeitrag)
Arwed Messmer (ed.), Annett Gröschner (ed.), Florian Ebner (ed.)
Shomei Tomatsu, Roland Angst (Ed.)