Michael Wolf (photographs, text), Marc Feustel (text), Jan-Philipp Sendker (text), Wim van Sinderen (text)
signed
Hermann Krone, Hans-Ulrich Lehmann (ed.)
James Welling, Heike Eipeldauer (text), Martin Gremann (text), Hal Foster (text)
Lewis Baltz, Fundacion Mapfre
Peter Fraser, Gerry Badger (essay)
Larry Sultan, Rebecca Morse (ed.), Sandra Philips (text), Philip Gefter
Larry Sultan, Mike Mandel, Robert Forth (ed.), Sandra Philips (text)
Larry Sultan, Mike Mandel, Sandra Phillips (text), Robert Forth (text)
Larry Sultan, Kunstmuseum Bonn (ed.), Lewis Baltz (text), Stephan Berg (text), Joshua Chang (text), Peter Geimer (text), Martin Germann (text), Stefan Gronert (text), Aless
Larry Sultan, Mike Mandel, Thomas Zander (ed.), Charlotte Cotton (ed., text), Jonathan Lethem (text), Constance M Lewallen (text), Carter Ratcliff (text), Thomas
Larry Sultan, Thomas Zander (ed.), Veit Görner (ed.), Martin German (ed., text)
Ed van der Elsken, David Campany (ed., text), Hripsimé Visser (text), Nan Goldin (text)
Fred Herzog, Hans-Michael Koetzle (ed.) Jeff Wall (ed.), David Campany (text)
Fred Herzog, Claudia Gochmann (text), Sarah Milroy (text), Jeff Wall (text), Douglas Coupland (text)
Andreas Gefeller, Ernest W. Uthemann (ed., text), Martin Hochleitner (text), Roland Nachtigaller (text)
Arne Maasik, Eero Epner (ed., text), Peeter Laurits (text), Jan Kaus (text)
Hans-Christian Schink, Simone Förster (ed.), Ulrike Bestgen (ed., text), Wolfgang Holler (ed.), Walter Smerling (ed.), Thomas Weski (text), T. O. Immisch (text), Kai-Uwe Schierz (text), Phil Taylor (text), Antje Rávic Strubel (text), Matthias Flügge (tex
Andreas Gursky, Udo Kittelmann (ed.)
Elger Esser, von Amelunxen (text), Cees Nooteboom (text)
Candida Höfer, Gunda Luyken (text, ed.), Beat Wismer (ed.), Lothar Baumgarten (text), Benjamin Buchloh (text), u.v.m.
Thomas Zander (ed.), Georg Imdahl (text), Sandra Philips (text)
Charlotte Cotton (text), Carlos Gollonet (text), Bruce Davidson (text), Fits Gierstberg (text), Francesco Zanot (text)
John Divola, Britt Salvesen (essay), Kathleen Stewart Howe, Karen Sinsheim
Lionel Bovier (ed.), Clément Dirié (ed.)
David Teboul (ed.), Nicolas Bourriaud (preface), François Prodromidès (essay)
William Eggleston, Phillip Prodger (ed.), Sofia Coppola (preface)
William Eggleston, Phillip Prodger (ed.), Sofia Coppola (text)
Gabriele Schorr (ed.), Elisabeth Bronfen (ed.)
Christian Boltanski, Ralf Beil (text)
Julian Schnabel, Petra Giloy-Hirtz (text)
Paul Graham, David Chandler (text), Stanley Wolukau-Wanambwa (text)
Chris Killip
Vitas Luckus, Lithuanian Art Museum (ed.), Margarita Matulyè (text) and Tatjana Luckiené-Aldag
Flip Bool (edf.), Wim van Sinderen (ed.), Wally Ellenbaas
Remigijus Treigys, Gytis Skudzinskas (edf.)
Heinrich Kühn, Astrid Mahler (ed., text), Monika Faber (ed., text), Monika Gruber (text), Francoise Heilbrunn (text), Anne Tucker (text)
Elina Brotherus, Susan Bright (text), Timo Kelarante (text)
Jeffrey Silverthorne, Lars Schwander (ed.), Jon Henricks (ed.), Annie Proulx (essay)
Guido Guidi, Marta Dahó (text)
Chris Dercon (ed.), Armin Linke (photos)
Danny Lyon
Danny Lyon, Elisabeth Sussman (text)
William Burroughs, Patricia Allmer (ed.), John Sears (ed.)
Maison Europeenne de la Photographie, Paris (ed.), Deutsche Gesellschaft für Photographie e.v.( ed.), Hans Ulrich Obrist (text)
Christian Boltanski, Ralf Beil (text)
Zwelethu Mthethwa, Isolde Brielmaier (ed.), Okwui Enwezor (ed.)
Robert Violette (ed.)
Berenice Abbott
Philip-Lorca DiCorcia
Hasse Persson (ed.), Urs Stahel (ed.)
Anders Petersen
Toni Schneiders, Landesmuseum Koblenz (ed.), J.A. Schmoll, gen. Eisenwerth (text), UlrichPohlmann (text)
Freer Dawn (Ed.), Peter Stein (ed.), Fred Stein, Gilles Mora (Text)
David Smith, Rosalind E. Krauss (Introduction), Joan Pechner (Essay)
Elina Brotherus
Santu Mofokeng, Okwui Enwezor e.a. (essay), Corinne Diserens (Ed.)
Klaus Honnef (Ed.), Hans-Michael Koetzle (Ed.), Sebastian Lux (Ed.)
Dash Snow, Mary Hansen (ed.), Glenn O'Brien (text)
Chris Killip
Malick Sidibe (Sidibé)
Paul Sekaer
Peter Bialobrzeski
Ernest Cole
Paul Graham
Mitch Epstein
Thomas Struth, Richard Sennett (Essay)
David Goldblatt
Eugene Richards, Charles Bowden (ed.)
Collier Schorr (ed.)
Sonja Braas, Stefan Berg (ed.), Diana Edkins (ed.)
Gunnar Smoliansky, Gerry Badger (text), Marie Lundquist (text)
Ulrike Schneider (ed.), Rolf Sachsse (text), Inka Schube (text), Ulf Erdmann-Ziegler (text), Heinrich Riebesehl (text)
Susanne Figner (ed.), Walter Moser (ed.), Stefan Gronert (text)
Arno Fischer, Elke aus dem Moore (ed.), Matthias Flügge (text)
Ralf-Peter Seippel (Ed.)
Irving Penn, Alexander Liberman (text)
Ryan McGinley
Joakim Strömholm (ed.), Christian Caujolle (ed.)
Helen Levitt, Walker Evans (text)
Willy Ronis, Markus Müller (ed.)
Thomas Wrede, Ute Bopp-Schumacher (Ed.)
signed
Barbara Michaels (ed.), Eiko Otake (Ed.), Norton Owen (Ed.), e.a.
Pentti Sammallahti, Kristoffer Albrecht (Ed.)
Ralf-P. Seippel (Ed.)
Paolo Pellegrin
signed
Elke aus dem Moore (ed.), Inka Schube (Textbeitrag)
Shomei Tomatsu, Roland Angst (Ed.)