Duane MICHALS, Ann und Jürgen Wilde (ed.), Riccarda Höft (text), Inka Graeve (Nachwort)
Robert CAPA (= Endre Ernö, später André Friedmann), Diethart Kerbs (ed., text)
Diane Dufour (ed.), Jean-Yves Jouannais (ed.)
Susan MEISELAS, Marta Gili (foreword), Carles Guerra (forword, text), Ariella Azoulay (text), Eduardo Cadava (text), Marianne Hirsch (text), Kristen Lubben (text), Isin Önol (text), Pia Viewing (text)
Tony Vaccaro, Michael Konze (ed.), Claudia FREY (Book Design)
Dmitri Baltermants, Olga Sviblova (text)
Paul GRAHAM, Jeffrey Ladd (ed., text), David Chandler (text)
Sophie RISTELHUEBER, Jeffrey Ladd (ed., text), Marc Mayer (text)
Kadir van Lohuizen, Victor LEVIE, Barbara HERRMAN (Book Design)
Hosam Katan (photos, text), Anne Marie Beckmann (text), Mohammed al-Khatib text), Hassan Katan (text), Mohammed Khair Hak (text), Carsten Stormer 8text), Loreen LAMPE, Hosam KATAN, Sebastian MOOCK (Book Design)
The Aftermath Project, Sara Terry (preface), Clare Cavanagh (essay), Wislawa Szymborska (poem), Teun VAN DER HEIJDEN (Book Design)
Anders PETERSEN, Leif G.W. Perssoln
Antoine D'Agata, Yasunori Hoki (ed.), Koichi HARA (Book Design)
William Eggleston, Michael Almereyda (text), Lloyd Fonvielle (text), Greil Marcus (text), Amy Taubin (text), Kristine McKenna (interview)
William Eggleston, Richard B. Woodward (text), Amy Pastan (ed.), Constance Sullivan (Smithsonian series ed.)
Willaim EGGLESTON, Lloyd Fonvielle (preface), Mai-Loan GAUDEZ (Book Design), Duncan WHYTE (Design), Gerhrad STEIDL (Design)
Rineke Dijkstra, Louise Wolthers (ed., text), Dragana Vujancovic Östlind (ed., text), Jennifer Blessing (text), Rudi Fuchs (text), Hans den Hartog Jager (text)
Wawrzyniec Kolbusz, Mateusz Sarello (ed.), Krzysztof Pijarski (essay)
Antoine D'AGATA, Paco Ignacio Taibo II (text)
signed
Wolfgang Tillmans, Theodora Vischer (text)
Letizia Battaglia
Wolfgang Tillmans, Joachim Jäger (ed., text), Daniel Birnbaum (text), Julie Ault (text)
Sune Jonsson, Val Willaims (text)
Reinhard Matz (ed.), Wolfgang Vollmer (ed.), Historische Gesellschaft Köln e.V. (ed.)
William EGGLESTON, Alexander Nemerov (ed.), Eudora Welty, Katy HOMANS (Book Design)
Stan Douglas, Edward Burtynsky & Jane E. Nokes (prefaces), Robert Bean (text), Dieter Roelstraete (text)
Stan Douglas, Noam M. Elcott
David Teboul (ed.), Nicolas Bourriaud (preface), François Prodromidès (essay)
Simon Baker (ed.), Shoir Mavlian (ed.)
Robert Capa, Bernard Lebrun (ed.), Michel Lefebvre (ed.), John Morris (preface)
Lee Miller, Becky E. Conekin (ed.)
Lee Miller, Walter Moser (ed.) & Klaus Albrecht Schröder (ed.), Anna Hanreich (text), Astrid Mahler (text), Elissa Mailänder (text) & Ute Wrocklage, Manuel RADDE (Book Design)
Barbara Brecht-Schall (ed.), Bertolt Brecht
Claudia Heinermann, Sonya Winterberg (text), W. Freiherr von Stetten (preface)
Petra Giloy-Hirtz (ed.), Dennis Hopper
William Eggleston, Winston Eggleston, Mark Holborn (ed., text), Eudora Welty
Wolfgang Tillmans
Antanas SUTKUS, Gintaras Cesonis (ed.), William A. Ewing (preface), Tom MRAZAUSKAS (Book Design)
Mi-Yeon, Akiko Otake (essay)
Boris Mikhailov
William Eggleston
Stephan Vanfleteren, Hadewych van den Bossche (ed.), Marc Vingerhoedt (ed.)
Lynne Cohen, Ann Thomas (intro), Jenny Diski (essay)
William Eggleston
Joan Fontcuberta
Wolfgang Tillmans, Johanna Burton (essay), Jan Verwoert (survey)
Letizia Battaglia, Franco Zecchin (text), Marco Delogu (ed.)
Boris Mikhailov
Maison Europeenne de la Photographie, Paris (ed.), Deutsche Gesellschaft für Photographie e.v.( ed.), Hans Ulrich Obrist (text)
Hasse Persson (ed.), Urs Stahel (ed.)
Lee Miller, Kerstin Stremmel (ed.)
Kadir van Lohuizen, Juan Gabriel Vásquez (essay), Teun VAN DER HEIJDEN / Heijdens Karwei (Book Design)
Antoine D'Agata
Malick Sidibe (Sidibé)
Donovan Wylie
David Goldblatt
Axel Hoedt
Pepa Hristova, F.C. Gundlach (ed.)
Kent Klich, Gösta Flemming (ed.), Tina ENGHOFF (Book Design)
signed
William Eggleston, Mike Holborn (ed.), Thomas Weski (text)
Wolfgang Tillmans
signed
Wolfgang Tillmans